Revista LPF a dat publicității echipa ideală a etapei a 19-a a Ligii I. Iată care au fost fotbaliștii nominalizați și argumentația pentru alegerile făcute.
PORTAR
Martin Fraisl (FC Botoșani / 25 de ani / două jocuri în actualul campionat) – Cinci intervenţii în meciul câștigat cu 1-0 la Sepsi Sf. Gheorghe, prin care şi-a câştigat locul în echipa etapei. Are un cuvânt greu de spus în lupta pentru titularizare.
FUNDAŞI
Cosmin Frăsinescu (Poli Iaşi / 33 de ani / 18 jocuri) – Experimentatul fundaş al moldovenilor a fost din nou la înălţime, cu o evoluţie fără greşeală în jocul cu Dunărea Călărași (1-0). Prinde pentru a patra oară echipa etapei în ediţia curentă.
Bogdan Planic (FCSB / 26 de ani / 15 jocuri) – Ca de obicei, își face simțită prezența în meciurile tari. Cu Viitorul (2-0), a fost impecabil în defensivă, unde a blocat orice încercare adversă de a pătrunde în careul lui Bălgrădean. În plus, şi-a trecut în cont şi un assist.
Junior Morais (FCSB / 32 de ani / 13 jocuri) – Un fotbalist de travaliu, care a dominat zonele de teren în care a evoluat contra Viitorului. A ajuns la 232 de jocuri în campionat, ocupând locul secund în topul prezenţelor străinilor, după Takayuki Seto.
MIJLOCAŞI
Antoine Begue (Astra / 25 de ani / 17 jocuri) – Francezul giurgiuvenilor a devenit o prezenţă constantă în formula de start a giurgiuvenilor. Contra Concordiei Chiajna (3-1), el a marcat pentru a treia oară în ediţia actuală, în care mai are în cont patru pase decisive şi un penalty obţinut.
Antoni Ivanov (Gaz Metan / 23 de ani / 9 jocuri) – S-a achitat excelent de sarcinile trasate de antrenor în meciul cu CFR Cluj (2-2). În plus, a înscris în premieră în Liga I, reuşita sa fiind printre cele mai frumoase din runda a 19-a.
Lucian Filip (FCSB / 28 de ani / 15 jocuri) – A fost cel mai bun meci al său din acest sezon. Evoluția sigură i-a fost răsplătită și de golul care a risipit orice emoție pentru „roș-albaștri”. Este cel mai vechi jucător din lotul bucureştenilor.
Alexandru Mitriţă (U Craiova / 23 de ani / 16 jocuri) – Liderul oltenilor şi-a mobilizat excelent colegii în momentele dificile din startul jocului cu FC Voluntari (3-1). A şi marcat, ajungând la 29 de goluri pe prima scenă, dintre care 11 în actuala ediţie de campionat.
ATACANŢI
Platini (Poli Iaşi / 32 de ani / 12 jocuri) – A marcat pentru a treia oară în acest sezon, toate reuşitele fiind decisive. Mai are în cont două pase de gol şi un penalty obţinut.
Abdel Omrani (CFR Cluj / 25 de ani / 16 jocuri) – Introducerea sa pe teren în minutul 32 s-a dovedit a fi o nouă mutare inspirată făcută de Toni Conceicao, deoarece francezul a marcat de două ori şi a salvat un punct pentru clujeni, care au ajuns astfel la 12 meciuri la rând fără înfrângere.
Denis Alibec (Astra / 27 de ani / 15 jocuri) – Mutat de Constantin Enache în spatele vârfului împins, Denis are o vizibilă creştere de formă. În ultima rundă, acesta a marcat un gol şi a ajuns la 50 de reuşite în 154 de meciuri jucate în Liga 1.
Credit foto: btonline.ro
Leave a Reply